Аналіз казки даля журавель та чапля. Народна казка «Журавель та чапля»

Господиням

Цілі уроку:

  • Формувати навички аналізу художнього твору: учні мають знати художні особливості казки як фольклорного твору; вміти виявляти основну моральну проблему у творі, спираючись на текст.
  • Формувати уявлення про моральні цінності: згоду, терпимість, доброзичливість.
  • Розвивати мовні вміння: учні повинні вміти вибудовувати зв'язну розгорнуту відповідь на поставлене питання, використовувати аргументи, цитати у відповідях.

Хід уроку

I. Організаційний момент.

Прочитайте російські прислів'я. Про що йдеться у кожній із них? (Додаток 2).

  • Казка складом, пісня ладом червона.
  • Казку слухай, а до приказки дослухайся.
  • Згода живить, розбрат об'їдає.

Маючи прислів'я, продумайте: які три цілі ми ставимо сьогодні на уроці?

(На уроці ми вивчатимемо художні особливості казок, подумаємо, чому вчить нас казка “Журавель і чапля”, а також поговоримо про те, що заважає нам досягати згоди і як ми можемо її досягти).

ІІ. Робота з текстом. Особливості слова у художньому творі.

1. Ознайомлення з текстом.

Почнемо ми, очевидно з тексту. Прочитаємо казку “Чапля та журавель”.

2. Особливості російських народних казок. Повторення.

Який жанр літератури маємо, доведіть.

(Учні згадують особливості російських народних казок: види казок, структура, засоби виразності – і наводять приклади зачину, кінцівки, епітетів, повторів із тексту).

3. Науковий та художній текст: порівняльний аналіз.

Поговоримо про особливості казкового слова, як воно допомагає нам побачити світ очима зовсім невідомого оповідача, а можливо, як воно допомагає побачити світ очима російської людини. Але спочатку звернемося зовсім до іншого стилю. (Додаток 1).

Прочитайте опис сірого журавля з наукової статті:

Це великі, довгоногі та довгошиї птиці, їх висота становить 90-155 см, розмах крил 150-240 см, а вага 2-11 кг. На відміну від схожих на них, але мають дуже віддалену спорідненість чапель, у польоті витягують ноги та шию. Голова маленька, з гострим прямим дзьобом. На голові у більшості видів ділянки неопереної та яскраво забарвленої шкіри. Третьорядне махове пір'я крил злегка подовжене, так що хвіст здається довгим і пишним, коли птах стоїть на землі. Оперення найчастіше сіре чи біле. Якщо візуально порівнювати журавлів з іншими болотяними птахами, то порівняно з чаплями їхні ноги, як правило, довші, а шия витягнутіша; а в порівнянні з лелеками тіло витонченіше, ноги довші, а дзьоб пропорційно менше.

З казки “Журавель та чапля” ми також дізнаємося, яким був журавель. Яку межу у зовнішньому вигляді журавля помітив російський народ. Знайдіть і виділіть, де словникової статті згадується саме про цю рису.

(У казці звертається увага лише на довгі ноги журавля. У уривку з наукової статті про це згадується три рази: “це великі, довгоногі… птахи”, “у польоті витягають ноги”, “проти чаплями їхні ноги, як правило, довші , а порівняно з лелеками тіло витонченіше, ноги довші”). (Додаток 2)

Подивимося, як створюється опис у російській народній казці. Випишіть з тексту слова, які допомагають створити зовнішній вигляд журавля.

Порівняйте опис науковий та художній: чим вони відрізняються? Чи можемо ми припустити “характер”, особливості якогось конкретного журавля, читаючи науковий текст? Як ставиться автор наукового тексту до описуваних птахів? А автор художнього?

(Відносини автора наукової статті ми не бачимо. А ось автор казки посміюється над журавлем, він виглядає дещо безглуздо: ноги у нього не довгі, а "довгі", сам не високий, а "довготелесий", по болоту він не йде, а " тяпає” - “тяп, тяп”).

Чим опис художній відрізняється від наукового?

(1) Художнє опис як дає уявлення про зовнішність, а й дає можливість уявити риси характеру персонажа, і навіть передає ставлення автора до персонажа, ставлення інших героїв до персонажа.

2) Художній опис не обов'язково є єдиним уривком тексту, він може створюватися з розрізнених фрагментів).

Яким постає перед нами журавель у казці? Чи можемо припустити його зовнішність, характер. Уявіть, що ви режисер театру і вам необхідно вибрати актора на роль журавля: опишіть цього актора або назвіть когось із відомих вам акторів. Поясніть свій вибір.

А який ми бачимо чаплю, що ми дізнаємося про неї? Розгляньте ілюстрації. (Додаток 2).Опишіть, який уявляв чаплю кожен художник, які риси він відобразив на ілюстрації. Чим схожі образи, що відрізняються. Яка ілюстрація ближча вам.

ІІІ. Робота з текстом. Зміст художнього твору.

1. Первинне сприйняття тексту.

Подивимося, наскільки добре ми розібралися у казці. Виконайте завдання за текстом на картці (Додаток 1, II).Дайте відповідь на питання:

1) де живуть журавель та чапля? Як далеко один від одного. Випишіть вираз, який допомагає вам це зрозуміти;

2) Чому журавель вирішив одружитися з чапле? Виберіть відповідь, і поряд випишіть вираз, який допоміг вам це зрозуміти;

3) чому чапля вирушила свататися до журавля? Запишіть відповідь та випишіть слово, яке допомагає вам це зрозуміти;

4) чому чапля заплакала після відмови журавля? Запишіть відповідь та випишіть вираз, який допоміг вам це зрозуміти.

(Журавель і чапля живуть далеко один від одного: журавель "сім верст болото місив". Невесело, самотньо стало журавлю: "здалося нудно здалося жити одному" - ось він і вирішив посвататися до чаплі. Чапля відмовила, а потім передумала: "роздумалася" , як кажуть у казці.Коли журавель відмовив чаплі, їй стало соромно: вона "заплакала з сорому", - а може, і прикро).

2. Поглиблення уявлень про зміст казки.

Чи збігаються бажання чаплі та журавля? Чому ж тоді вони так і не виконали задуманого, що їм завадило?

(Добре, якщо учні приведуть кілька відповідей: справа не тільки в невмінні домовитися, а й у образливості, і в невмінні визначитися у своїх бажаннях: не так вже, видно, і хочеться кожному з них одружитися).

Згадайте інші твори російської літератури, у яких розкривалася та сама тема.

(І. А. Крилов "Лебідь, щука і рак")

Перечитаємо кінцівку казки.

Як ви думаєте, що можуть зробити журавель і чапля, щоб якось виправити ситуацію (адже вони досі ходять один до одного)?

Чи тільки про одруження ця казка? Згадайте (або придумайте) схожі ситуації з життя і розкажіть, як слід вчинити, щоб не кривдити один на одного, жити і працювати разом.

Чому ж вчить нас казка “Журавель та чапля”? Що висміює російська людина, з чого задумується? Які висновки ви зробили собі, прочитавши цю казку.

Згадаймо, які цілі ми ставили на початку уроку? Чи досягли ми їх? Прокоментуйте.

Виберіть одну з цитат і напишіть невеликий твір-розмір, використовуючи вибрану цитату як тему. Як один із прикладів у вашому міркуванні наведіть казку “Журавель і чапля”:

  • "Є згода - є і щастя". (Прислів'я)
  • "Згода до хорошого наводить, а суперечка противників знаходить". (Прислів'я).
  • "Коли в товаришах згоди немає, На лад їхня справа не піде, І вийде з нього не діло, тільки борошно". (І. А. Крилов)
  • "Головне - ладнати з самим собою". (Вольтер).
  • “Як не короткі слова “так” і “ні”, все ж таки вони вимагають найсерйознішого роздуму”. (Піфагор).

Навчальний предмет:
ЛІТЕРАТУРНЕ ЧИТАННЯ

Розділ програми: « Казки про тварин»

Тема урока:

російська народна казка
«Журавель та чапля»

2 клас

Розробила Головешкіна Світлана Олексіївна

Тема урока:«Журавель та чапля», російська народна казка.

Завдання уроку:формування уявлення про жанрові ознаки різних

видів народних казок;

формування уявлення про композицію казки;

розвиток умінь аналізувати текст, порівнювати, робити

узагальнення;

розвиток мовлення учнів, збагачення словника за рахунок знайомства з

новими словами;

формування усвідомленого, грамотного, виразного читання

формування дій контролю та оцінки;

формування міжособистісних відносин учнів у груповій

виховання пізнавальної активності.

Обладнання: Єфросініна Л.А. «Літературне читання.2 клас», схеми до обкладинки

казок, картки для групової роботи, кольорові олівці.

ХІД УРОКУ.

IВступна розмова.

    Назвіть якнайбільше творів, що відповідають будь-якій із цих моделей.

    Чим схожі ці моделі? (за жанром – казка, є назва)

    На які групи ще можна розділити казки? (народні та авторські)

    Згадаймо, які особливості казки нам відомі? ( заповнення таблиці)

вид казки

Казки про тварин

Чарівні казки

Побутові казки

Хто є головними героями казки?

тварини

людина та неіснуючі герої

людина та тварина (людина та людина)

Які події відбуваються у казці?

із реального життя

фантастичні

реальні

Яке завдання казки?

висміяти поведінку героїв

показати, що добро перемагає зло

висміяти недоліки героїв

IIФормулювання дітьми теми та мети уроку.

    Відкрийте підручник на сторінці 21.

    З яким твором ми сьогодні познайомимося на уроці? ( російська казка «Журавель та чапля»)(Вчитель тему уроку записує на дошці)

    Спробуйте визначити жанр та тему твору. (За жанром це твір-казка; тема твору-казка про тварин)

    Відштовхуючись від теми уроку, сформулюйте його мету. Використовуйте для цього записування.

МЕТА: *ПОВТОРИТИ ПРО ………

*ВЧИТИСЯ …………….

* РОЗВИВАТИ ………….

    Мета уроку: повторити вивчене про казки (ознаки видів казок, побудова казки); вчитися аналізувати, порівнювати, робити висновки; розвивати мову.

IIIФізкультхвилинка.

IVРобота із новим твором.

Читання вчителем казки вголос.

Розмова після первинного сприйняття твору.

    Які незрозумілі слова зустрілися у тексті? (Відповіді дітей)

    Визначимо значення цих слів.

    Що ви помітили незвичайного у цій казці? (починається по-іншому)

    Прочитайте перші три абзаци. Що ми прочитали? (Приказку)

Вторинне читання учнями твору.

Аналіз твору.

    Хто є головними героями цієї казки? (журавель та чапля)

    А тепер нам доведеться попрацювати з текстом і знайти опис журавля та чаплі. Я пропоную розділитись на групи для виконання завдання.

Представник кожної групи розповідає про виконання завдання. Через війну роботи заповнюється таблиця.

Головні герої

журавель

чапля

Опис поведінки героя

Стало нудно жити одному, і задумав він одружитися.

Тяп-тяп! – сім верст болото місив.

Журавль пішов додому несолоно хлібавши.

"Ні, чапля, мені тебе не треба!.."

журавель замислився: «Дарма не взяв за себе чаплю! Адже одному нудно»

"Ні, журавель, не вийду за тебе заміж ... Іди геть!"

Чапля після передумала: «Чим жити одній, краще піду заміж за журавля».

Заплакала з сорому і вернулася додому. Тут чапля замислилась.

Один герой говорить про іншого героя

Чапля про журавля

Ноги в тебе борги, сукня коротко, сам погано літаєш і годувати тобі мене нічим ... довготелесий!

Журавель про чапля

Ні, чапля, мені тебе не треба!

Даремно не взяв за себе чаплю.

Висновок

Герої дуже схожі один на одного.

Журавель показаний смішним, довготелесим, уразливим, упертим.

Він, не подумавши, відмовляє чаплі, а потім шкодує про це.

Чапля показана примхливою, прискіпливою, незговірливою.

Вона відмовилася вийти заміж за журавля, а потім шкодує про це

    Як ви вважаєте, хлопці, чи могла ця історія статися з людьми? (так, могла)

    Отже, у цій казці комічна ситуація із життя тварин наближена до реального життя людей. Журавель і чапля безглуздо і смішно виглядають збоку. Під їхнім виглядом заховані люди, які теж часто не можуть домовитися між собою, не вміють вирішувати проблеми, не думають про те, що говорять одне одному.

    Чому вчить нас ця казка? (Казка дає можливість подивитися на себе з боку, побачити свої недоліки)

    Нині ж ми з вами досліджуємо казку з погляду основного сюжетного мотиву. На дошці записані питання, які нам допоможуть.

Як побудовано казку?

На які її можна поділити?

Про що ми дізнаємося з кожної частини?

На дошці під час роботи викреслюється схема.

кульмінація

розвиток продовження

події події

приказка

зачин експозиція

    Із чого починається казка? Що таке приказка. Знайдемо відповідь на запитання на сторінці 22 підручника.

    Навіщо нам потрібна приказка? (привертає увагу) (Робота у зошиті, №1)

    Приказка багата на звукопис. Вона читається по-особливому: скоромовкою. Які слова повторюються у приказці? (Відповіді дітей)

    Як називається наступна частина сюжету? (зав'язка)

    Знайдіть у тексті момент, де починається зав'язка подій. (Журавлю стало нудно жити одному, і задумав він одружитися)

    Чи здійснилося його бажання? Чому? (Відповіді дітей)

    Скільки разів «сватався» журавель до чапля? (2 рази)

    Позначте кульмінаційний момент. (Не можуть домовитися, відмовляють один одному)

    Чи є у цій казці розв'язка? Чому? Доведіть словами тексту. (Ні. «Ось так і ходять вони досі один до одного свататися, але не одружуються.)

VФізкультхвилинка.

Що ж, тепер ми відпочиваємо.

На уроці пограємось.

Ось вона гра-наука.

Покажіть жестом, звуком.

(Діти показують героїв з допомогою жестів і звуків: 1-й ряд – сову, 2-й ряд – чаплю, 3-й ряд – журавля.)

Давайте серед цих героїв виберемо головних.

    Чапля та журавель.

VIТворча робота.(Вправи в виразному читанні. Інсценування казки.)

    Де у казці ми чуємо інтонацію жалю? образи? (Відповіді дітей)

    Уявіть образ героя казки, обраного вами, і, читаючи його слова, спробуйте передати його характер, вчинки за допомогою інтонації.

    Прочитаємо казку з ролей. (Діти працюють у групах по 3 особи)

    Хто хоче взяти участь у інсценуванні казки? (Група, яка виявила бажання, працює над постановкою казки)

VIIУзагальнення

    З яким твором ми познайомились на уроці?

    Назвіть жанр твору.

    Визначте вид казки.

    Покажіть на своїх моделях, із яким твором ви познайомилися.

У кожної дитини на столі аркуш паперу та кольорові олівці.

    Порівняйте свою модель із моделлю на дошці. Хто виконав все правильно? Молодці!

VШ Домашнє завдання

1 група – читання з ролей казки

2 група – інсценування казки

3 група – розкажи казку від імені одного з героїв

Повний текст можна переглянути

Жили-були Журавель та Чапля. Вони були сусідами, часто ходили один до одного у гості. Журавлю було нудно жити одному. Він вирішив одружитися. Посватався він до Цаплі. Але Цапля посміялася з нього. Сказала вона, що не пара їй Журавель. Образився той і пішов додому.

Чапля подумала, навіщо вона прогнала Журавля. Адже одній жити нудно. Пішла вона до Журавля, почала просити: "Візьми мене заміж!" Журавель сказав їй, що вона негарна, і не хоче він на ній одружитися. Заплакала Цапля і повернулася додому.

Журавель схаменувся і подумав, що дарма

образив Цаплю. Пішов до неї і сказав, що вирішив одружитися. Але тепер Цапля сказала, що не хоче за нього йти.

Тільки-но пішов Журавель, як Цапля стала шкодувати про свою відмову. І пішла вона сама до Журавля. Але тепер він відмовив їй. Так і ходять вони один за одним болотом, ніяк не можуть домовитися. І все тому, що надто горді.

Народні казки про тварин зазвичай бувають сатиричними чи гумористичними. Вони висміюються ті чи інші людські недоліки. Кожна казка про тварин показує певні людські характери та ситуації, у яких ці характери розкриваються. Тварини наділяються всіма людськими

якостями. Казка “Журавель і Чапля” висміює такі якості, як гордість, зарозумілість, невміння порозумітися з ближніми, егоїзм.

Глосарій:

        • Аналіз Казки журавель та чапля
        • журавель та чапля короткий зміст
        • короткий зміст журавель та чапля
        • короткий зміст казки журавель та чапля
        • журавель та чапля аналіз

Інші роботи з цієї теми:

  1. Навіть вступивши на територію камакурського храму, Кікудзі все ще продовжував вагатися, чи йти йому, чи не йти на цю чайну церемонію. Влаштовуючи чайні церемонії у павільйоні.
  2. Казка-анекдот Жив бідний мужик, у нього була велика родина, а з добра - один-єдиний гусак. Якось залишилася сім'я мужика без їжі, і довелося зарізати і...
  3. Ворона і Лисиця У цій байці мораль попереджає оповідання: Уже скільки разів твердили світові, Що лестощі гидкі, шкідливі; але тільки все не про запас, І в...
  4. Співаки Цікаві селянські типи привернули увагу автора у маленькому селі Колотівка. Тут знаходиться шинок "Притинний", який славиться на всю округу і збирає найбільше народу,...
  5. Короткий зміст-аналіз: І. І. Пущину (Пушкін) І. І. Пущину У перших рядках свого вірша ліричний герой Пушкіна звертається до друга, називає його "безцінним". Герой радіє...
  6. Частина восьма Каренін забирає доньку Анни та Вронського та виховує її. У Левіних росте син, у сім'ї панують мир та добробут. Левіни допомагають Доллі, віддають...
  7. Бірюк Якось під час полювання автора застала сильна гроза і йому довелося шукати укриття у хаті лісника. Лісник виявився неймовірного зростання та величезної сили. Звали...

Казка Журавель і Цапля - яскравий зразок російського фольклору з повчальною мораллю. У ній порушується проблема важливого вибору життя. Казка – наочний приклад того, як не слід робити. Рекомендуємо для прочитання онлайн з дітьми.

Казка Журавель та чапля читати

Хто автор казки

Журавель та Цапля – народна російська казка. Але є також цікава обробка казки письменником Олексієм Толстим.

Герої казки живуть однією болоті. Пішов Журавель свататися до Цапля. Щоб до хатки Цаплі дістатися, "місив сім верст". Але вибаглива наречена відмовила, та ще й висміяла нареченого. Посиділа Цапля, подумала, вирішила, що краще буде, якщо вона вийде заміж за Журавля. Пішла вона до Журавля свататися. Але тепер Журавель отруїв Цаплю ні з чим. По черзі один до одного свататися вони ходили ще кілька разів. Так досі ходять, не одружаться ніяк. Читати казку можна на нашому сайті.

Аналіз казки Журавель та чапля

Кумедна приказка про сову на початку оповіді до змісту казки не має відношення. Але вона натякає на повторювану безглузду дію, про яку йтиметься далі. Безрозсудна впертість і надмірна гордість персонажів щоразу заважає їм зробити правильний вибір. Чому вчить казка Журавель та Чапля? Керуйтеся у житті не тільки емоціями, а й розумом – ось урок казки. Основна думка казки Журавель та Чапля: потрібно вчитися знаходити компроміси.

Мораль казки Журавель та чапля

Кожен може опинитися перед життєво важливим вибором. Виважено і обдумано потрібно приймати всі рішення – така мораль казки. У кожної людини багато як позитивних, і негативних якостей. Тому потрібно серйозно зважувати всі «за» і «проти» і критично ставитися не лише до інших, а й до себе, своїх переваг та недоліків.

Про братів наших менших

Відповіді до стор.

Журавель та чапля.
російська народна казка

Летіла сова – весела голова.
Ось вона літала, літала і сіла, та хвостиком покрутила, та по сторонах подивилась і знову полетіла – летіла, летіла і сіла, хвостиком покрутила та з обох боків подивилась і знову полетіла – літала, літала…
Це приказка, а казка ось яка.
Жили-були на болоті журавель та чапля. Вибудували вони собі по кінцях болота хатинки.
Журавлю стало нудно жити одному, і задумав він одружитися. “
Дай, піду посватаюсь до чапля!
Пішов журавель, – тяп-тяп! – сім верст болото місив.
Приходить і каже:
- Чи вдома чапля?
– Вдома.
- Види за мене заміж!
- Ні, журавель, не вийду за тебе заміж: у тебе ноги борги, сукня коротко, сам погано літаєш, і годувати тобі мене нема чим! Іди геть, довготелесий!
Журавль пішов додому несолоно хлібавши.
Чапля після передумала:
"Чим жити одній, краще піду заміж за журавля".
Приходить до журавля і каже:
- Журавель, візьми мене заміж!
- Ні, чапля, мені тебе не треба! Не хочу женитися, не візьму тебе заміж. Забирайся!
Чапля заплакала з сорому і вернулася додому.
Пішла чапля, а
уравль передумав:“Дарма не взяв за себе чаплю! Адже одному нудно”.
Приходить і каже:
- Чапля! Я надумав на тобі одружитися, іди за мене!
– Ні, журавель, не піду за тебе заміж!
Журавль пішов додому. Тут чапля передумала:“Навіщо відмовила? Що однією жити? Краще за журавля піду”.
Приходить вона до журавля свататися, а журавель не хоче.
Ось так і ходять вони досі один до одного свататися, та ніяк не одружуються.

1 ∗. Допиши речення. Якщо важко, подивися в підручник.

Приказка – це вступ або завершення казки у вигляді жарту, примовки, небилиці.

2. Якими зображені в казці журавель та чапля? Відзнач відповідь + або запиши свою.

добрими + нерішучими
розумними обачними

3. Відгадай загадки. Підкресли слова-ознаки. Запиши розгадки.

Довгоногий , довгоший ,
Довгодзьобий, тілом сірий,
А потилиця гола, червона.
Бродить по болотах брудний,
Ловить у них жаб,
Безглуздих стрибків.

Лелека

На одній нозі стоїть,
У воду пильно дивиться.
Тисне дзьобом навмання –
Шукає у річці жабенят.