Узагальнююче заняття в підготовчій логопедичній групі з розвитку мовлення на тему "свійські птахи". Конспект логопедичного заняття з розвитку лексико-граматичної будови мови для дітей старшого віку з ОНР на тему: «Домашні птахи» Заняття для

Питання та відповіді

Оксана Доблер
Конспект інтегрованого заняття в підготовчій до школи групі «Домашні птахи»

мета: Розвивати активний словник і граматичний лад мови по темі « Домашні птахи»

завдання:

освітні:

Збагачувати словник по темі: “Домашні птахи ".

Формувати бажання висловити свою думку при обговоренні.

Тренувати в використанні в самостійній мові прийменників;

Тренувати в словотворенні (іменників за рахунок збігу основ, за допомогою зменшувально-пестливих суфіксів, присвійних прикметників)

Тренувати в словоизменении (Назва сущ-х в орудному відмінку множині).

Уточнювати уявлення дітей про багатозначності слів;

Розвивати увагу, зрітельнийгнозіс і мнезіс;

Автоматизувати в самостійній мові поставлені звуки;

Розвиваючі:

Розвивати пам'ять, уяву мислення, творчу уяву, інтерес до проведення дослідів;

Розвивати у дітей комунікативні якості і уяву.

Розвивати довільну увагу.

Розвиток дружніх взаємин через гру, розвиток емпатії.

Робота з розвитку самоконтролю.

виховують:

Виховувати вміння вислуховувати відповідь співрозмовника, не перебивати, що не викрикувати свою відповідь;

Виховувати дбайливе і відповідальне ставлення до домашнім птахам.

Виховувати вміння працювати в колективі;

Виховувати навички співпраці, взаєморозуміння, доброзичливості, самостійності, вміння працювати в колективі.

педагогічний задум

В області «Пізнавальний розвиток»:

Тренувати в розумінні багатозначності слів,

Вчити робити висновки за результатами проведеного досвіду,

Розвиток мислення в д / і «Четвертий зайвий».

В області «Мовний розвиток»:

Тренувати в словотворенні (За допомогою зменшувально-пестливих суфіксів; за рахунок злиття основ;)і освіті присвійних прикметників, удосконалювати навичку подачі відповіді повним пропозицією.

В області «Социализации - комунікативний розвиток»:

Формувати вміння і бажання активно брати участь в ході заняття, Відповідати, прислухатися до думки інших, обґрунтовувати свою відповідь.

В області «Художньо-естетичний розвиток»

Тренувати дітей у перенесенні графічного образу на пісок, використовуючи різний природний або непридатний матеріал

В області "Фізичний розвиток":

Розвиток кінезіологічні умінь і дрібної моторики

форма організації: подгрупповие заняття

стерта дизартрія, ЕВН, Дефіцит уваги)

форми роботи: Ігрова, бесіди, слухання, обговорення,

устаткування:

Аудіо-записи (пісенька «Мої курчатка», «Дитячий плач», «голосу домашніх птахів» , «Пісенька курчат», «Воспи-пі-пі-харчування»,

Слайд шоу «Пташині сімейки»,

презентації ( «4 зайвий»,«Багатозначне слово»)

Демонстраційні ілюстрації з домашніми птахами,

Психотерапевтична юнгіанська пісочниця,

фігурки домашніх птахів і тварин, Будиночок з конструктора«Курник»

Лялька-рукавичка «Дівчинка Катюша»,

Маленькі пісочниці з кінетичним піском,

Матеріал для роботи в пісочниці (декоративні камінчики, квасоля, природний і непридатний матеріал,

Контурне точкове зображення курчати,

Устаткування до експерименту (паперові пір'я, рослинне масло, жорсткі кисті, дощечки (Клеяночку)для роботи з масломемкості з водою - за кількістю дітей,

Кольорові фрагменти заборчика (по Люшеру,

Парні картки,

ілюстрації свійські птахи.

Хід безпосередньо освітньої діяльності

Діти грають в групі. звучить фонограма «Дитячий плач»

На столі психотерапевтична юнгіанська пісочниця. У ній 1 будиночок ( птахів, Ширма, лялька-рукавичка (дівчинка, іграшкові фігурки домашніх птахів і тварин.

Психолог і діти стають навколо пісочниці:

Хлопці, як ви думаєте, хто це плаче? (Дівчинка)

Подивіться на тварин і на птахіві спробуйте здогадатися, через що вона засмучена?

Логопед. Фонограма - шум пташиного двору

діти: ….тому що, птиціі тварини переплуталися.

психолог

Безпечно чи маленьким домашнім птахамгуляти серед великих домашніх тварин? (Небезпечно)

Як ви думаєте, що треба зробити? (Відігнати)

психолог

Так от чого Катюша ти птаства не відганяєш?

Психолог нахиляється до ляльки, як ніби лялечка шепоче.

Хлопці, виявляється Катюша, не знає назви домашніх птахів. Допоможемо Катюші?

Хлопці, в яке безпечне місце на пташиному дворі ми можемо заховати домашніх птахів(В будиночок, курник)

А щоб пташки не боялися, покличемо їх в будиночок ласкаво?

1.«Назви ласкаво»(Словотвір)

Діти виконують завдання, називаючи птицю ласкаво, Ставлять її в будиночок.

Логопед:

Молодці, ви впоралися з цим завданням. Відправили всіх пташок в будинок, а там чекали їх сімейки.

А тепер давайте їх назвемо.

На магнітну дошку з промовляння поміщаються ілюстрації птахів.

1. Словотвір (Назва пташенят і присвійних прикметників)

Качка і селезень з ... каченятами

У качки сім'я чия? (Качина)

Гусак і гуска, з ... .гусятамі

У гусака сім'я чия? (Гусяча)

Індик і індичка з .... індичатами

У індика сім'я чия? (Індичих)

Курка і півень з .... курчатами

У півня сім'я? (Півняча)

психолог:

Які ви молодці, знаєте назви птахів. Катюша вас слухає і все запам'ятовує. Ось вам наступне завдання: Стоячи на одному місці знайдіть, де сховався півник. (Півник коштує на інтерактивному столі) .

2. «4-й зайвий»

Подивіться уважно, яка картинка не підходить.

Молодці, давайте відпочинемо, візьмемо подушечки і пограємо з язичком

3. Артикуляційна гімнастика

Тягнемо клювики вперед

Нехай ніхто не відстає. (Посмішка - трубочка)

За парканом ми сидимо (Показують зуби)

На всі боки дивимося. (Годинки)

Наш індик голосно балбочет

Налякати, напевно, хоче. (Поплескування верхньої губи мовою)

індичатам товстенький

Живеться дуже простенько. ( «Товстушки»)

А утяткі-малюки

П'ють воду від душі ( «Худенька»втягують щоки)

психолог:

Давайте пограємо з пальчиками і ще раз згадаємо назву домашніх птахів(Діти продовжують сидіти на подушечках).

4. Пальчикова гімнастика

Великий палець стосується по черзі інших.

Є у курки курча,

У гуски є гусеня,

У індички - індича,

А у качки є каченя.

Великим пальцем по черзі стосуються інших, починаючи з мізинця.

У кожної мами малюки

Всі красиві, хороші!

Стискають і розтискають кулачки.

психолог:

5. Гра з кінетичним піском, квасолею, декоративними камінчиками «Хто грає в піску»

Пташенята дуже люблять грати в піску. А ви? Хто уважний, хто помітив, де знаходяться наші пісочниці?

Працювати в пісочницях ми сьогодні будемо парами. Візьміть картинки і знайдіть собі пару і міцно візьміться за руки. (Діти шукають один одного по парним картками)

Давайте підійдемо до Маленьким пісочницях. Працювати ми будемо, не пориваючи рук. Подивіться, поруч з пісочницями знаходяться дуже незвичайні картинки. Як ви думаєте, хто на них зображений?

(На столі невеликі пісочниці, розраховані на спільну роботу двох дітей, а т. Ж. Контурне точкове зображення курчат, декоративний і непридатний матеріал для викладання контурних зображень в піску).

Візьміть ту картинку і той матеріал, який вам більше подобається.

Діти за допомогою квасолі, декоративних камінців викладають картинку за зразком. Логопед включає музику (Дитячі пісні про курчатка)

Логопед:

Ось які чудові курчатка у вас вийшли! А тепер давайте придумаємо красиві слова, щоб описати які вони.

6. Словотвір за рахунок складання основ

У курчати гострий дзьоб, значить він ... (Гостроклювий)

У курчати короткий хвіст ...

У курчати коротка шия ....

У курчати короткі лапи ....

У курчати і яскравий і жовтий пух ....

Поки діти доробляють роботу, логопед включає презентацію «Багатозначне слово»

7. Робота з багатозначними словами

Які ж все пташенята красиві і різні. Давайте згадаємо назви частин тіла у птахів ...(Останніми називають крила)

Давайте згадаємо, а тільки у птахів бувають крила? (Літак, крило велосипеда, крила носа)

Хочете побачити, що ще модно назвати словом «Крило»або «Крила». (Та)

Тоді підійдіть туди, де побачите величезне крило (На проекторі)

презентація

Хлопці, як називаються слова, у яких багато значень? (Багатозначні)

8. Експеримент з пір'ям

психолог:

Ой мені здається Катюша знову запхикала. ( «Шепоче»психологу на вушко)

Катюша у нас запитує, що означає приказка «Як з гусака вода»і пропонує нам подивитися, як гуси плавають

Логопед включає відео ролик

психолог

Мокрим чи гусак виходить з води? (Сухим)

Змочує водою перо, з'ясовують, що вода на пір'ї вода не затримується.

Що відбувається з водою? (Скочується)

А чому вода скочується

Щоб зрозуміти це прислів'я, давайте проведемо експеримент. А ви хочете взяти в ньому участь?

Діти підходять до столу і розглядають пір'я (Гусячі, курячі)

У водоплавних птахівє спеціальна жирова заліза, жиром якої гуси та качки за допомогою дзьоба змащують пір'я. Ось тому і говорять «Як з гусака вода»

Як ви думаєте, що потрібно зробити з паперовими пір'ям, щоб вони стали жирними? (Треба змочити рослинним маслом)

Діти наносять на папір рослинне масло, змочують лист водою, дивляться, що сталося (Вода скотилася, папір залишилася сухою) (Міркування дітей)

висновок:

психолог

Хлопці, а ви запам'ятали, чому говорять «Як з гусака вода»?

Ось і Катюша говорить вам Спасибі, за те, що допомогли зрозуміти приказку. І багато чому навчили. Тепер Катюша плакати не буде.

Логопед:

Чому ми навчили Катюшу говорити? (Називати лагідно, називати пташенят і т. Д)

психолог:

А як же зробити так, щоб свійські птахиу Катюші більше не тікали до домашнім улюбленцем? (Потрібно побудувати паркан)

психолог:

Правильно. Потрібно побудувати паркан. Візьміть той фрагмент заборчика, колір, якого вам подобається найбільше.

9. Забір по Люшеру.

Подивіться, який яскравий парканчик у вас вийшов? Це означає, що з цього заняттяви йдете в хорошому настрої ...

логопедическое заняття«Домашні птахи»

(2 клас, учні з легкою розумовою відсталістю)

мета:актуалізація словника дітей по темі «Домашні птахи"

завдання

1. Корекційно-освітні завдання:

  • уточнення і розширення словника по темі "Домашні птахи";
  • систематизація уявлень дітей про домашніх птахів, місцях їх проживання, харчування, членах пташиних сімей, як вони подають голос.

2. Корекційно-розвиваючі завдання:

  • розвиток і корекція граматичної будови мови: удосконалювати вміння учнів утворювати іменники в однині та множині, узгоджувати прикметники з іменниками, складання простих поширених пропозицій;
  • розвиток зв'язного мовлення з опорою на наочність.

3. Корекційно-виховні завдання:

  • формування навичок співпраці в колективному виконанні;
  • виховання любові до домашніх птахів.

устаткування:

  • предметні і силуетні картинки;
  • лото «Знайди дитинчат»;
  • посібники для проведення дихальної гімнастики, артикуляційної гімнастики, вправ для пальчиків.

хід заняття

1. Організаційний момент.

Вітальне слово логопеда. Формування часових уявлень:

Який сьогодні день тижня? Яке сьогодні число? Місяць? Пора року?

2. Розвиток дрібної моторики:

3. Розвиток артикуляційної моторики.

Вправи проводяться з урахуванням психофізичних особливостей учнів, з наданням індивідуальної допомоги. Вправи: «Чашечка», «Лопата», «Годинник», «Горішки», «Конячка».

4. Вправи на розвиток дихання

дихальні вправи

  • Вдих через ніс, на видиху вимовити С, С, С ...
  • ... на видиху вимовити З, З, З ...
  • ... на видиху вимовити а, а, а ...
  • ... на видиху вимовити а про у
  • ... на одному видиху вимовити три склади: ТАК ТАК ТАК ГА ГА ГА

5. Лексико-граматичні ігри та вправи. Тема «Домашні птахи»

загадки:

Шипіт, регоче, ущипнути мене хоче. Я йду, боюся, хто це?

Довга шия, червоні лапки, щипає за п'яти, біжи без оглядки.

Квокче, клопочеться, дітей скликає, всіх під крила збирає.

Живу у дворі, співаю на зорі. Голосно кричу, дітям спати не даю. На голові гребінець.

Хто це?

Учні відбирають предметні картинки, прикріплюють до дошки.

Хлопці, як можна одним словом назвати гусака, курку, півня? (Це птахи).

Чому ви вирішили, що це птахи?

(Тому що у них є дзьоб, крила, тіло, покрите пір'ям, дві ноги)

Живуть ці птахи поряд з людиною, він годує їх, лікує, чистить житла птахів. На минулому занятті ви вже говорили, які це птиці

(Це домашні піци).

Гра «Збери картинку»

Діти збирають з частин картину із зображенням півня і гусака. бесіда:Чим вони схожі ці птахи? Чим відрізняються?

6. Динамічна пауза

Вірш з рухами «Півник»

Йшов берегом півень.

Раптом спіткнувся -

У річку ... плюх!

Так тобі й !.

Будеш під ноги дивитися!

Д)Давайте згадаємо членів сім'ї кожної домашньої птиці.

гра « Дітки загубилися »

Учні за допомогою віршів-підказок знаходять мам і пташенят, будують прості речення: У курки пташенята - курчата.

У гуски пташенята - гусенята.

підсумок гри: «Курчата, гусенята - це дитинчата, вони маленькі».

Логопед звертає увагу дітей, на те, що ще не всі члени пташиних родин зібралися. Бракує пап (гусака, півня). Діти називають і прикріплюють предметні картинки.

зразок:

півень - курка - курча, курчата; гусак - гуска - гусеня, гусенята

Е) Складання пропозицій і схем.Зразок: Курка і три курчати клюють травичку.

Гусь, гуска і гусенята гуляють.

Ж)Хлопці, уявіть, що до пташенят крадеться кішка ... .Як птиці подадуть голос, будуть проганяти звіра? Півень голосно і дзвінко кукурікає.

Курка сокоче, квокче.

Гусак і гуска голосно сичать

Курчата і гусенята пищать.

З) Гра «Вгадай за описом»

Це домашня птиця. У неї червоний гребінь і червона борідка, великий красивий хвіст, гострий дзьоб. Цей птах не вміє плавати.

Це домашня птиця. У неї довга шия, червоні лапки. Цей птах при ходьбі перевалюється з боку на бік. Цей птах вміє плавати.

8 . Підсумки. Заохочення учнів.

Сабліна Антоніна Олександрівна,

учитель-логопедI кв. категорії

Скошено №111, м Єкатеринбург

Заняття в старшій групі компенсує спрямованості

Тема: «Домашні птахи»

Логопед: Кузнєцова М.Ю.

мета : Сформувати у дітей уявлення про домашніх птахів, розвивати творчі пізнавальні здібності в процесі вирішення поставлених завдань.

завдання:

1. Закріпити словник по темі.

2. Систематизувати уявлення дітей про домашніх птахів, місцях їх проживання, як вони подають голос, про їх харчування, членах сімей, користь для людини.

3. Розвивати спостережливість, творча уява, пізнавальний інтерес до життя домашніх птахів, пам'ять, зв'язне мовлення.

4. Вчити порівнювати, аналізувати, встановлювати причинно-наслідкові зв'язки.

5. Виховувати дбайливе і уважне ставлення до домашніх птахів.

устаткування: картинки та ілюстрації по темі, магнітна дошка, пір'я, заготовки для аплікації, клей.

Хід заняття.

I. Орг. момент.

Сьогодні до нас прийшов гість. Вгадайте хто це.

Він у нас горлатий,

Вранці кричить він: «Здрастуй!»

На ногах його чобітки,

На вухах його сережки,

На голівці - гребінець,

Ось який він ....!

Подивіться, який незвичайний півник прийшов до нас в гості. Що у нашого півника не так? (Митець не розфарбував хвіст у півника) Чи зможемо йому допомогти?

Звичайно, допоможемо йому! Він стане різнобарвним, коли ми виконаємо різні завдання. Після виконання кожного завдання будемо дарувати петушку по одній фарбі.

II. Основна частина.

1. - Подивіться на півника.Що є у півника? (Голова, тулуб, хвіст, лапи, шпори, кігті, дзьоб, пір'я, крило, очі, гребінець, борідка)

Завершіть речення:

У півника є одна ....

У півника є один ....

У півника є одне ....

У півника є два ....

У півня є дві ...

2. Вправа «Голоси птахів»

Де живе півень? А хто з ним ще живе? Послухайте і відгадайте, хто живе на пташиному дворі.

Півень - кукурікає

Курка - сокоче

Гусь - регоче

Качка - крякає

Індик - болобочет

Молодці, добре і правильно ви впоралися із завданням. Подаруємо петушку фарбу.

3. Бесіда за картиною «Пташиний двір»

Подивіться, де ми опинилися. Тут велике пожвавлення - птиці в різному оперенні. Які це птахи? Чому їх називають домашніми? Хто доглядає за птахами? Що вони їдять? Яка користь від птахів?

Півень може похвалитися красивим гребінцем, а інші птахи чим можуть похвалитися?

Індик - красивим хвостом

Курка - строкаті пір'я

Гусь - довга шия

Качка - широкі лапи.

Молодці! Даруємо петушку фарбу.

4 . Физминутку. Фонетична ритміка зі звуками.

5 . Дослідницька діяльність з пером.

Звернути увагу на пір'я на столі.

Що це? Яке воно? (Колір, вага) Для чого потрібно перо? Як людина використовує?

Молодці, даруємо ще одну фарбу петушку.

6 . Гра «Буває - не буває»

Інструкція: якщо це буває - ляскаємо, якщо не буває - тупає.

Курка полетіла в теплі краї.

Курка знесла яйце.

Півень пірнув в річку.

Курча злетів на паркан.

Півень знайшов зернятко.

Качка голосно закукурікав.

На ставку голосно кудахтали гуси.

Півень розпустив хвіст віялом.

Індичка висиджує індичат.

Молодці, добре і правильно ви впоралися із завданням. Подаруємо петушку фарбу.

7 . Гра «Докажи слівце»

Шию витягнув гусеня,

Озирається спросоння,

Ледве-ледве соню сина

Під крилом знайшла ... (гуска)

А хто тато у гусенят? (Гусак) (вивішується картинка «Гуси»)

Гей, каченята, ви куди?

Тут собача будка!

Чекає вас біля ставка

Ваша мама ... (качка)

Хто тато у каченят? (Селезень) (вивішується картинка «Качки»)

Що сталося у індичат. Чому вони поспішають?

У сараю за діжкою черв'яка знайшла ... (індичка)

Хто тато у індичат? (Індик) (вивішується картинка «Індики»)

Ну-ка марш назад курчатка.

Залазити не можна на грядки!

Шукає вас хвилюється ваша мама ... (курка)

Хто тато у курчат? (Півень) (вивішується картина «Кури»)

Молодці, давайте подаруємо петушку ще одну фарбу.

III. Підсумок заняття.

Хлопці, кому ми сьогодні допомогли? Як ви думаєте півник залишився задоволеним?

Про яких птахів сьогодні говорили?

Чи корисні для людини свійські птахи? Чим?

Чи треба людині доглядати за птахами? Чому?

Ми багато сьогодні згадали і повторили. Молодці!

Конспект фронтального заняття на тему «Домашні птахи»

Тема: «Домашні птахи»

мета:узгодження числівників «два», «дві» з іменниками, розвиток словника.

1. Систематизувати знання про домашніх птахів.

2.Упражнять в узгодженні числівників «два», «дві» з іменниками.
3. Розвивати загальну, дрібну, моторику.

4. Виховувати вміння слухати і чути своїх товаришів.

устаткування:предметні картинки домашніх птахів і їх, дитинчат, диск із записом танцю каченят, проектор, презентація, картинка героя з казки Незнайка, м'яч.

Хід заняття:

1. Організаційний момент.

Хлопці, давайте пограємо в гру «Хто уважний». Сядемо на стільчики після того, як почуємо ввічливе «Сідайте, будь ласка».

Отже, слухайте: «Сіли всі», «Швидко все сіли», «Сідайте, будь ласка».

Хто пам'ятає, який сьогодні день тижня, яке число, який місяць?

Сьогодні п'ятниця, одинадцяте число, а місяць - листопад.

Давайте ще раз повторимо: сьогодні середа, десяте листопада.

Хлопці, до нас в гості сьогодні прийшов герой з казки. Вгадайте, як його звуть? (Незнайка)Слайд 1.

Послухайте, що він вам розповість:

Звуть мене Незнайка, я в садок не ходжу,

Загадки відгадайте, і я вас нагороджу!

2. Активізація і розширення словника

а) Відгадування загадок (Незнайка плутає дітей)Слайд 2.

- Червоні лапки, щипає за п'яти, біжи без оглядки! (Гусь)

- Квокче, квокче, дітей скликає, всіх під крило збирає. (Курка)

- Хвіст з узорами, чоботи зі шпорами, всіх буджу, хоч годин не заводжу. (Півень)

- Він з ранку серед двору: Бал - бал - бал, балди - балда! (Індик)

- Кря-кря-кря - шукаю хробака! (Качка)

Діти відгадують загадки. На проекторі з'являються картинки - гусак, курка, півень, індик, качка.

Хлопці, як можна одним словом назвати всіх, кого ви бачите на цій картині? Хто це?

Це птахи.

Чому ви вирішили, що це птахи?

Тому що у них є дзьоб, крила, тіло, покрите пір'ям, 2 ноги.

Де живуть ці птахи, де беруть корм? (Відповіді дітей)Живуть ці птахи поряд з людиною, він доглядає за ними. Яку користь приносять ці птахи людині? Значить, це якіптахи?

У птахів є маленькі дітки - пташенята. І ось Незнайка знову що - щось наплутав. Подивіться уважно і назвіть правильно!

Гра «У кого - хто» см. Слайд 3, 4.

3. Розвиток дрібної моторики.

а) пальчикова гімнастика .

По столу йшов півник, Пальці зчеплені в замок.

Зверху - червоний гребінець, Кінці пальців правої руки натискають

Знизу - кігтики на лапках, на верхню частину тильної сторони

Чи не порви, дружок, зошит. долоні лівої руки, прогинаючи її так, що пальці лівої руки встають, як півнячий гребінь.

б) Обведи по точкам.

Хлопці, Незнайко приніс з собою які - то листочки, що на них зображено - незрозуміло. Треба обвести малюнок по точках, тоді дізнаємося, що на них намальовано. Допоможемо Незнайку? (Діти по точкам обводять домашніх птахів)

4. Фізкультхвилинка.

Танець каченят.

5. Узгодження числівників «два», «дві» з іменниками.

а) Лист Незнайки. Слайд 5, 6, 7, 8.

Хлопці, Незнайко прийшов до нас із зошитом, в якій наробив помилок. - Давайте послухаємо, що він написав, і виправимо його.

У гусака два Гусеня.
У качки два каченя.
У індика два індича.

У курки два курча.

б) Гра з м'ячем. (Логопед кидає м'яч дитині, називаючи птаха, дитина, кидаючи м'яч логопеда, погодить «два», «дві» з назвами птахів.)

Качка - дві качки

Гусь - два гусака

Гуска -дві гуски
Півень - два півня

Індик - два індика

Індичка - дві індички

Курка - дві курки

Гра «Хто пропав»? Діти сідають в коло на килим, біля кожного дитини розкладені по дві картинки з птахами. Хлопці закривають очі, логопед ховає у кого - то дві картинки. Діти відкривають очі, відповідають, хто сховався.

6. Підсумок заняття.

Про кого сьогодні говорили на занятті?

Як їх усіх можна назвати одним словом?

Яку користь приносять домашні птахи?

Хлопці, Незнайко дізнався багато нового у нас на занятті. Але йому пора прощатися з вами, йому сподобалося, як ви працювали, він хоче вам подарувати наклейки.

Конспект заняття з розвитку мовлення в молодшій логопедичній групі на тему "Домашні птахи"

мета:
Дати початкове уявлення про домашніх птахів (курей, півня, качок, гусей та їх дитинчат).
Домашні птахи живуть поруч з людиною.
Знайомити дітей з характерними ознаками зовнішнього вигляду, поводками, з тим як людина доглядає за ними.
Наочний матеріал:
Картинки з домашніми птахами.

Хід заняття:

Показую картини з домашніми птахами. Уважно розглядаємо на картинках з птахами їх зовнішній вигляд.
Питання логопеда: Хто це?
Відповідь дітей: «Курка, питухам, качка, гусак».
Показую дитинчат птиці.
Питання логопеда: «Хто це?»
Відповідь дітей: «Каченята, гусенята, курчата!»
Логопед: «Правильно, у курки дитинчат називають курчатами. Діти, а чому домашніх птахів називають домашніми? »
Відповідь дітей: «Вони живуть разом з людьми. Вони їх годують, доглядають за ними. »
Логопед: «Давайте згадаємо російську народну пісеньку про двох веселих гусей!»
ВЕСЕЛІ ГУСИ
Слова пісні народні

Жили у бабусі
Два веселих гуся:
Один сірий,
Інший білий -
Два веселих гуся.

Витягли шиї, -
У кого довше?
Один сірий,
Інший білий -
У кого довше?

Мили гуси лапки
В калюжі у канавки.
Один сірий,
Інший білий -
Сховалися в канавці.

Ось кричить бабуся:
«Ой, пропали гуси!
Один сірий,
другий білий -
Гуси мої, гуси! »

Виходили гуси,
Кланялися бабуні.
Один сірий,
Інший білий -
Кланялися бабуні.

вірші:
Півень.
Петушок у нас горлатий,
Вранці кричить він:
"Здрастуй!"
На ногах його чобітки,
На вухах висять сережки,
На голівці - гребінець,
Ось який він, півник!
Курчата.
Пищать живі кульки,
Пшоно клюють з руки.
Не знаю, де тут курочки,
А де тут півники.
Сокоче голосно курка,
Схвильована вона:
Напевно, дітям маленьким
Не можна давати пшона.

Гуси.
Ось Гусеня краснолапий,
Він на ставок крокує з татом.
Шия, немов знак питання.
Годі й шукати довше носа.
Дивиться в поле на стоги
І кричить він: га-га-га!
Кури.
Шукають зернятка подружки
З чубчиками на маківці.
Від ганку недалеко
Лунає: ко-ко-ко!
А курчатка - дітки
У курки-квочки

Качки.
перевалюючись важливо
У воду стрибнули відважно.
І про щось кажучи,
У річці плескаються: кря-кря!
Рано-рано вранці
Рано, рано вранці
Вийшла мама-качечка
Повчити каченят.
Вже вона їх вчить, вчить!
Ви пливіть, ути-ути,
Плавно, в ряд.
Хоч синочок не великий,
Чи не великий,
Мама трусити не велить,
Чи не велить.
- Пливи, пливи,
Утёниш,
Не бійся,
Чи не потонеш.
Логопед: «Ми з вами прочитали вірші і дізналися про них, що свійські птахи плавають.
А які свійські птахи вміють плавати? »
Діти: «Качки, гуси!»
Логопед: «Правильно, діти! А кури вміють плавати? »
Діти: «Ні, не вміють!»
Логопед: «Так, кури плавати не вміють, так як у качок і гусей лапки як ласти з перетинками, тому вони і плавають, а у курей немає таких ласт. Вони на суші збирають черв'ячків, мошок і тріска зелену травичку. »